Odnowa czy renowacja?

Odnowa czy renowacja?

Terminu odnowa fortepianu używamy w znaczeniu podjęcia prac niezbędnych do uzyskania możliwie najlepszego dźwięku i komfortu gry na klawiaturze. Decyzja o wymianie strun lub młoteczków jest z naszej strony decyzją głęboko przemyślaną, głównie ze względu na wysoką trudność odtworzenia dźwięku czy uzyskania komfortu gry na klawiaturze zamierzonych przez  producenta fortepianu. W sytuacji jednak, gdy mechanizm młoteczkowy jest w stanie zużycia, a kilkanaście strun uległo zerwaniu podejmujemy decyzję o ich wymianie. To zwykle młoteczki są częścią wymagającą wymiany bowiem albo tak jak stara piłeczka tenisowa utraciły “ sprężystość” albo uległy stwardnieniu na skutek wysuszenia lub też nastąpiło ich nadmierne ściśnięcie podczas uderzania o struny.

 

Staraliśmy się uwzględnić prace potrzebne do odnowy fortepianu w kolejności ich ważności choć kolejność ta różnić się będzie w zależności od instrumentu i nie wzięliśmy również pod uwagę prostych prac remontowych niezbędnych w indywidualnych przypadkach. Jeżeli odnowa instrumentu nie mieści się w Państwa możliwościach finansowych, proponujemy dwu, trzydniowe prace regeneracyjne, obejmujące regulacje, odświeżenie  oraz strojenie instrumentu. Podczas przewozu fortepianu oferujemy również bezpłatna usługę inspekcji instrumentu.

Renowacja fortepianu obejmuje wszystkie powyższe prace, ale wymaga także bardziej gruntownych czynności  takich jak kapitalna naprawa obudowy, części akustycznej czy nawet wymiana dna rezonansowego. Niepożądanym skutkiem wymiany dna rezonansowego może być zmiana brzmienia dźwięku fortepianu. Dokonuje się jej  wiec jedynie w wyjątkowych przypadkach, takich jak kompletne zapadnięcie się dna lub poważne zniszczenie dna rezonansowego.  

Wśród renomowanych marek fortepianów  których renowacji dokonujemy, nasza szczególna uwaga cieszą się fortepiany marki Bechstein, Bluthner, Bosendorfer I Steinway & Sons.