Aspekty renowacji - Mechanizm młoteczkowy

Mechanizm młoteczkowy

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy młoteczki i związane z nimi filce są tak zużyte lub słabe, że nie można dokonać ich regeneracji, tak aby wytwarzany przez nie dzwięk oddawał brzmienie oryginalnego instrumentu. Jedynym rozwiazaniem staje się wówczas całkowita wymiana młoteczków. Zwykle instalujemy nowe młoteczki produkcji niemieckiej lub zachowujemy stare, wymieniajac filce na nowe również  produkcji niemieckiej lub innych renomowanych firm. Decyzja, które rozwiązanie wybrać, należy do najważniejszych aspektów renowacji fortepianu. Po założeniu młoteczki wymagaja odpowiedniego zosiowania ze strunami, regulacji całego mechanizmu i innych prac,które nadają młotkom odpowiedni kształt .Nowy mechanizm młoteczkowy ma ogromny wpływ na poprawę jakości brzmienia, wydobywając pełną armoniczną game dzwieków fortepianu. Ważne jest, aby pamiętać, że wymiana mechanizmu oddziaływuje na „cieżkosć” gry. Jeżeli ten aspekt jest dla Państwa istotny, prośimy o sprecyzowanie wagi wymienianych młoteczków. (Zobacz także aspekt „Cieżar”gry).

 

Czytaj więcej: Aspekty renowacji - Mechanizm młoteczkowy

Aspekty renowacji - obudowa

Obudowa

Zespol naszych profesjonalnych lakiernikow dokona renowacji powierzchni fortepianu w wybranym przez Panstwa stylu i kolorze. Staramy sie, aby wykonczenie fortepianu nie odbiegalo od oryginalu. Nalezy jednak zaznaczyc, ze przywrocenie originalnego stylu i koloru obudowy to niezwykle czasochlonny proces, poniewaz metoda politurowania wymaga nakladania bardzo duzej ilosci wartw. Dlatego w naszej ofercie mamy takze inne wykonczenia.Na zyczenie Panstwa mozemy zmienic kolor obudowy fortepianu lub zaproponowac nowoczesne poliestrowe wykonczenie.

 

Czytaj więcej: Aspekty renowacji - obudowa

Aspekty renowacji - Brzmienie fortepianu, komfort gry - ciezar klawiatury

Brzmienie fortepianu, komfort gry - ciężar klawiatury

Pojecie to odnosi się do płynności, ciężkości uderzenia o klawisze, sposobu w jaki klawisze odpowiadają na uderzenia palca o klawiaturę. Fortepiany najwyższej klasy można udoskonalić w każdym aspekcie, czego nie można powiedzieć o tanich fortepianach. Istnieją jednak proste metody pozwalające znacznie ulepszyć płynność klawiatury każdego fortepianu, takie jak likwidacja luzów miedzy klawiszami a mechanizmem , regulacja uderzenia młoteczka, a także regulacja odległości, jaka pokonuje młoteczek w drodze do struny, zanim  się odbije. Trzeba jednak pamiętać, ze znaczącą poprawę płynności klawiatury uzyskać można jedynie poprzez poważne prace renowacyjne. Wynika to z faktu, ze płynność ta zależy od dwóch przeciwstawnych czynników: siły nacisku na klawisz i siły z jaka klawisz obija się, aby powrócić do pozycji wyjściowej.

 

Czytaj więcej: Aspekty renowacji - Brzmienie fortepianu, komfort gry - ciezar klawiatury

Odnowa czy renowacja?

Odnowa czy renowacja?

Terminu odnowa fortepianu używamy w znaczeniu podjęcia prac niezbędnych do uzyskania możliwie najlepszego dźwięku i komfortu gry na klawiaturze. Decyzja o wymianie strun lub młoteczków jest z naszej strony decyzją głęboko przemyślaną, głównie ze względu na wysoką trudność odtworzenia dźwięku czy uzyskania komfortu gry na klawiaturze zamierzonych przez  producenta fortepianu. W sytuacji jednak, gdy mechanizm młoteczkowy jest w stanie zużycia, a kilkanaście strun uległo zerwaniu podejmujemy decyzję o ich wymianie. To zwykle młoteczki są częścią wymagającą wymiany bowiem albo tak jak stara piłeczka tenisowa utraciły “ sprężystość” albo uległy stwardnieniu na skutek wysuszenia lub też nastąpiło ich nadmierne ściśnięcie podczas uderzania o struny.

Czytaj więcej: Odnowa czy renowacja?

Czy warto dokonać renowacji instrumentu ?

Poniżej znajdziecie Państwo kilka podstawowych wskazówek, które pomogą zdecydować, czy Państwa instrument jest wart renowacji oraz jak rodzaj prac remontowych wpłynie na poprawe jego jakosci. Jeżeli staliście sie Państwo szczęsliwymi pośiadaczami fortepianu, czy to otrzymując go w spadku czy też poprzez zakup - pierwszą usługą, jaką Państwo będą potrzebować będzie przewoz instrumentu. Mogą Państwo skorzystać z naszej oferty -  Przewoz i inspekcja.

  

Czytaj więcej: Czy warto dokonać renowacji instrumentu ?

Etapy renowacji

Realizowany przez nas proces renowacji instrumentów 
w dużym skrócie można podzielić na następujące etapy technologiczne

 

1. OBUDOWA

a) usuwanie starej powłoki lakierniczej
b) naprawa brakujących części obudowy
c) szlifowanie profili
d) naprawa lub wymiana galanterii metalowej

 

Czytaj więcej: Etapy renowacji