Aspekty renowacji - Mechanizm młoteczkowy

Mechanizm młoteczkowy

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy młoteczki i związane z nimi filce są tak zużyte lub słabe, że nie można dokonać ich regeneracji, tak aby wytwarzany przez nie dzwięk oddawał brzmienie oryginalnego instrumentu. Jedynym rozwiazaniem staje się wówczas całkowita wymiana młoteczków. Zwykle instalujemy nowe młoteczki produkcji niemieckiej lub zachowujemy stare, wymieniajac filce na nowe również  produkcji niemieckiej lub innych renomowanych firm. Decyzja, które rozwiązanie wybrać, należy do najważniejszych aspektów renowacji fortepianu. Po założeniu młoteczki wymagaja odpowiedniego zosiowania ze strunami, regulacji całego mechanizmu i innych prac,które nadają młotkom odpowiedni kształt .Nowy mechanizm młoteczkowy ma ogromny wpływ na poprawę jakości brzmienia, wydobywając pełną armoniczną game dzwieków fortepianu. Ważne jest, aby pamiętać, że wymiana mechanizmu oddziaływuje na „cieżkosć” gry. Jeżeli ten aspekt jest dla Państwa istotny, prośimy o sprecyzowanie wagi wymienianych młoteczków. (Zobacz także aspekt „Cieżar”gry).

 

 Kształt młotka (profilowanie)

Przy założeniu, że młoteczek posiada już odpowiedni filc, znaczne ulepszenie jakości brzmienia uzyskamy przez zmiane kształtu młoteczka - jego odpowiednie wyprofilowanie, a nastepnie jego intonacje. Intonacja mloteczka zmniejszy jego sile uderzenia i tym samym będzie miała wpływ na równomierne brzmienie i barwę w całym instrumencie.

 

Intonacja

To trudna sztuka nadania każdemu młoteczkowi odpowiedniego napięcia. Stan ten osiągamy przez nakłuwanie filcu, który podczas uderzenia w strune otwiera sie i odbija sie od struny z odpowiednia szybkoscia. W normalnych warunkach nowe młoteczki są zbyt twarde aby odbijały sie od struny z odpowiednią szybkoscią. Wymagają więc „gęebokiego udżwięcznienia”. Doświadczenie pozwoli technikowi okreslić, jaka powinna być odpowiednia barwa dzwięku. Po nadaniu filcą własciwego napięcia udzwięcznieniu podlega młoteczek.